Wyjazd do pracy za naszą zachodnią granicą w Niemczech aktualnie jest bardzo prosty ze względu na brak przeszkód formalnych. Dowiedz się, jakie dokumenty musisz mieć przy sobie, by móc zostać zatrudnionym przez niemiecką firmę, jak dostać się do Niemiec, a także czego możesz oczekiwać na miejscu po podjęciu pracy. Sprawdź również, gdzie szukać zatrudnienia.
Wyjeżdżając do pracy do Niemiec, nie musisz obawiać się kontroli granicznych, gdyż kraj naszych zachodnich sąsiadów należy do strefy Schengen. Licz się jednak z tym, że tak jak w każdym kraju mogą zostać wprowadzone dodatkowe kontrole spowodowane niestabilną sytuacją polityczną lub geopolityczną. Samo przekroczenie granicy nie będzie dla Polaka problemem, jednak trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. Jadąc do Niemiec, powinieneś więc mieć ze sobą dowód osobisty, a najlepiej dodatkowo też paszport (choć nie jest to wymagane).
By podjąć pracę na miejscu, również nie musisz mieć specjalnego pozwolenia, co warunkują przepisy związane ze swobodą przepływu ludzi na terenie Unii europejskiej. Jeśli jednak jest to praca sezonowa, powinieneś mieć ze sobą certyfikat wydawany przez ZUS, który sprawi, że będziesz miał obowiązujące ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli masz, powinieneś też mieć kartę EKUZ, którą możesz wyrobić.
W Niemczech obowiązuje obowiązek meldunkowy, więc musisz mieć lokalne zameldowanie, by podjąć pracę, o ile pobyt trwa powyżej 3 miesięcy. Meldunku musisz dokonać w lokalnym ratuszu lub urzędzie miasta. Na miejscu otrzymasz umowę o pracę, a także numer identyfikacji podatkowej i numer ubezpieczenia społecznego oraz legitymację ubezpieczeniową. Odpowiednie dokumenty musisz sobie wyrobić po znalezieniu zatrudnienia na miejscu. Przepisy prawa pracy w Niemczech są bardzo rygorystyczne, więc zadbaj o wywiązanie się ze wszystkich formalnych obowiązków jak najszybciej.
Całe Niemcy są świetnie skomunikowane i do każdego regionu kraju można dojechać autostradą w przeciągu kilku godzin. Wyjazd busem do Niemiec to dobry pomysł, gdyż do miejsca docelowego z większości regionów Polski można dojechać w przeciągu kilku godzin. Wiele dużych ośrodków miejskich zlokalizowanych jest nie więcej niż 100-150 km od polskiej granicy.
Na miejscu możesz poruszać się samochodem, gdyż drogi są tutaj bardzo dobrze zaplanowane. To sprawia, że nawet jeśli mieszkasz daleko od swojego miejsca pracy, prawdopodobnie będziesz w stanie do niej bardzo szybko dojechać. Niemcy mają jednak także dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Jeśli masz auto, polskie prawo jazdy oczywiście będzie tutaj ważnym dokumentem. Pamiętaj, że w Niemczech obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy drogowe, a mandaty są tu bardzo wysokie.
Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, powinieneś wcześniej poszukać lokum. Co prawda w większości regionów wynajęcie mieszkania nie stanowi problemu, jednak niektóre miasta oraz mniejsze miasteczka borykają się z problemem niewielkiej liczby mieszkań na wynajem. Jeśli znalazłeś konkretną pracę, powinieneś już w Polsce znaleźć odpowiednie mieszkanie. Gdy pobyt przedłuża się powyżej 3 miesięcy, będziesz musiał zameldować się w lokalnym urzędzie, a do tego potrzebny będzie adres.
Niemcy należą do Unii Europejskiej, więc wiele certyfikatów zawodowych będzie tu honorowanych. Pamiętaj jednak, by wcześniej sprawdzić, czy dane uprawnienia będące wystawione w Polsce są też ważne za granicą na terenie UE. Zweryfikuj również, czy w konkretnym zawodzie, który wykonujesz na miejscu, nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia, które trzeba wyrobić w lokalnych instytucjach. Czasem niezbędne będzie przetłumaczenie certyfikatów i uprawnień na język niemiecki lub angielski.
Jadąc do Niemiec, możesz mieć problem z dogadaniem się. Niestety język niemiecki należy do grupy języków, która dla Polaka będzie całkowicie nieznana. Intuicyjne dogadanie się jest więc niemożliwe, co może nieco utrudnić podróż. Warto więc nauczyć się przynajmniej podstawowych zwrotów po niemiecku lub mieć ze sobą telefon z translatorem, by móc się porozumieć w awaryjnej sytuacji. Niemcy często mówią po angielsku, jednak dotyczy to głównie młodszych osób. Większość Niemców nie będzie w stanie płynnie porozumiewać się w tym języku. Zazwyczaj w miejscu pracy język angielski powinien być wystarczający, jednak jeśli chcesz się płynnie dogadywać, powinieneś szybko rozpocząć naukę języka niemieckiego przynajmniej w podstawowym zakresie.
Jeśli wyjeżdżasz do pracy, w której komunikacja z innymi ludźmi nie jest aż tak istotna, prawdopodobnie wystarczy język angielski, zwłaszcza że na miejscu zapewne będzie wielu imigrantów z Europy Wschodniej, z którymi o wiele łatwiej będzie Ci się dogadać.