Jeśli planujesz wyjazd do pracy do Holandii, musisz wiedzieć, jakie procedury formalne Cię czekają. Holandia jest też krajem, w którym obowiązują inne przepisy związane z podejmowaniem zatrudnienia, więc sprawdź, co musi wiedzieć każdy obywatel kraju UE wyjeżdżający tu do pracy.
Holandia jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, więc obywatele z Polski nie muszą mieć żadnych pozwoleń do podjęcia zatrudnienia w lokalnych firmach. Przyjeżdżając na miejsce, będziesz miał tu takie same prawa jak obywatele holenderscy. Ponadto kraj należy do strefy Schengen, więc ze swobodnym przekraczaniem granicy również nie będzie problemu. Jedyne co musisz posiadać to dowód osobisty, jednak powinieneś też mieć przy sobie inne podstawowe dokumenty na wszelki wypadek, takie jak:
Przyjeżdżając na miejsce i chcąc podjąć legalną pracę musisz też zgłosić się do urzędu miasta, który wyda Ci numer BSN. Cała praca jest bardzo łatwa, jednak musisz być tu zameldowany. Dotyczy to jednak osób przyjeżdżających na dłużej niż 4 miesiące. Jeśli Twój planowany pobyt jest krótszy, nie musisz mieć meldunku a i tak możesz podpisywać umowy jako osoba fizyczna. Na pobyt ani podjęcie pracy nie musisz mieć dodatkowych pozwoleń.
Jeśli podejmujesz zatrudnienie w porozumieniu z agencją pracy, mogą Cię obowiązywać nieco inne zasady ze względu na status prawny danej firmy. Jako że przepływ towarów, ludzi i usług w ramach Unii Europejskiej jest swobodny, zatrudnienie w Holandii przez firmy zewnętrzne może mieć różne aspekty prawne, więc przed wyjazdem lub podjęciem zatrudnienia dokładnie zapoznaj się z warunkami.
Pracując w Holandii, jesteś zobowiązany odprowadzać tam podatki. Jeśli masz umowę o pracę lub zatrudnia Cię agencja pracy zarejestrowana na terenie tego kraju, to pracodawca jest odpowiedzialny za odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy. Stawki podatkowe się stale zmieniają, a ponadto obowiązuje tam progresja podatkowa tak jak w Polsce. Jeśli zarabiasz mniej więcej średnią krajową, prawdopodobnie będzie Cię obowiązywał podatek na poziomie około 10%. Nie musisz się też martwić o podwójne opodatkowanie. Pomimo że jeśli jesteś zameldowany w Polsce i musisz powiadomić urząd skarbowy o swoich przychodach, jeśli zostały one już opodatkowane w Holandii, nie będziesz musiał płacić dwa razy podatku dochodowego, co wynika z właściwych umów pomiędzy krajami oraz przepisami dotyczącymi pracy na terenie UE.
Pamiętaj jednak, że jesteś też zobowiązany do płacenia innych podatków, a w tym na ubezpieczenie zdrowotne. Szczegóły dotyczące procedur nieco różnią się od przepisów znanych z Polski, jednak procentowo licząc, musisz liczyć się z podatkami na podobnym poziomie.
Istotnym tematem jest kwestia tego, ile można zarobić w Holandii. Jest to atrakcyjny kierunek jeśli chodzi o wyjazdy zarobkowe, gdyż średnia krajowa w 2023 wyniosła tu niespełna 35 tys. euro brutto. Jeśli jednak wyjeżdżasz do pracy niewymagającej wysokich kwalifikacji, możesz liczyć na roczne zarobki na poziomie od 20 do 25 tys. euro brutto rocznie. Średnia stawka godzinowa pracowników produkcji wynosi około 13-14 euro brutto. Jest ona zależna od wielkości miasta, poziomu skomplikowania pracy, a także wielu innych czynników. W Holandii istnieje jednak również płaca minimalna tak jak w Polsce. Wynosi ona niespełna 2000 euro brutto miesięcznie, co daje około 12 euro brutto za godzinę pracy. Różnie bywa też z zakresem godzin, które standardowo wynoszą tu około 40h w skali tygodnia. W różnych branżach stosuje się jednak zróżnicowane zasady pracy.
Szukając pracy w Holandii, możesz uwzględnić różne sektory. Dla pracowników, którzy nie wykonują konkretnego rzemiosła, najłatwiej będzie znaleźć pracę w branży produkcyjnej lub rolnej. W tym kraju jest bardzo duży niedobór pracowników, a w tym pracowników sezonowych, przez co właściwie w każdym okresie roku można tu znaleźć zatrudnienie. Nie zawsze będzie się to wiązało z wysokimi stawkami, jednak poziom bezrobocia jest tak niski, że pracodawcy często mają braki kadrowe.
Holandia słynie między innymi z uprawy kwiatów i rolnictwa. Rąk do pracy w tych sektorach brakuje regularnie, więc o zatrudnienie nietrudno. Bardzo łatwo pracę znajdą też kierowcy i fachowcy z branży budowlanej, w której lokalni pracodawcy od lat borykają się z problemami z wykwalifikowaną kadrą.
Wyjeżdżając do Holandii, nie musisz znać niderlandzkiego. Większość obywateli tego kraju posługuje się biegle angielskim, więc w życiu codziennym, a także w pracy powinieneś się dość łatwo dogadać. Weź również pod uwagę, że w większości regionów może być tu trudno o znalezienie mieszkania. Przed wyjazdem warto mieć miejsce docelowe, w którym zamieszkasz. Nie musisz też mieć tutaj samochodu, gdyż w większości regionów istnieje dobrze rozwinięty transport publiczny miejski i podmiejski.